AMMUTA TERVIST PUHTAST KODUMAA LOODUSEST!

Ostukorv

Su ostukorv on tühi

Jätka ostmist

Pohl - põhjamaine supermari

by Hanna-Maria Mets |

Kodumaist pohla võib leida looduslikult nii metsades kui soodes kõikjal üle Eesti. Rahvakeeli on pohlal ka mitmeid nimetusi: paluk, poolamari, poolgad, kuradimari jne. Samuti võib meie punast võlumarja kutsuda ka supertoiduks, kuna tal on mitmeid kasutegureid meie organismile.

Teadlased on uurinud pohlade toiteväärtust ja leidnud, et marjad on erakordselt rikkad mangaani, tsingi, kroomi, räni jt elementide poolest, mis inimkeha heaks toimimiseks on hädavajalikud.

Põhjamaade rahvaste ajaloos hoidistati pohli juba ammustel aegadel. Sellise auväärse tähelepanu olid pohlamarjad auga väljateeninud. Esiteks, tänu bensoehappe kõrgele sisaldusele säilisid pohlad hästi ka kõige lihtsamates tingimustes, näiteks tünnis veega ülevalatult. Just tänu heale säilivusele olid pohlad talveperioodil põhjamaade elanikele ka märkimisväärseks vitamiiniallikaks, immuunsuse tugevdajaks ja külmetuste eemale hoidjaks.

Rohkelt looduslikku mangaani ja antioksüdante

Pohl eeskätt kontsentreeritud ekstraktina (vaata toodet: Luud & Sidekude) on suurepärane mangaaniallikas, mille peamised kasutegurid on:

 • aitab hoida meie luid normaasena;
 • aitab kaasa ka sidekoe normaalsele moodustumisele;
 • aktiveerib mitmeid ensüüme, mis on olulised valkude, süsivesikute, rasvade ja kolesterooli ainevahetuses.

Nagu paljud teised marjad, on ka pohlad rikkad taimsete ühendite - antotsüaniinide ja flavonoidide - poolest. Antotsüaniine peetakse eelkõige tugevateks antioksüdantideks, millel on võime kehas siduda vabu radikaale. Lisaks on neil antimikroobsed ja põletiku- ning vähivastased omadused. Antotsüaniididele on omistatud veel palju erinevaid tervist parandavaid toimeid, näiteks:

 • kaitsevad nad närvirakke;
 • parandavad nägemist; ja
 • aitavad võidelda haiguste vastu.

Tugi soolestikule

Järjest saab kinnitust arusaam, et hea ning tugev immuunsüsteem algab meie soolestikust. Uuringud on näidanud, et pohlade söömine võib muuta meie soolestiku koostist ning alandada seejuures ka põletikku.

Seni tehtud loomkatsed näitavad, et pohlade söömine võib põhjustada muutusi nende soolestiku mikrobioota koostises, mis võib pakkuda kaitset madala astme põletiku eest.

Krooniline põletik võib soodustada erinevate levinumate haiguste teket ja progresseerumist, näiteks diabeet, südame-veresoonte haigused (nt peaajuinfarkt), liigesepõletik (artriit), allergia ja astma, krooniline obstruktiivne kopsuhaigus, kasvajad, reumatoidartriit jm.

Seega võib pohla lisamisel oma dieeti olla põletikuvastane ja soolestiku tervist edendav toime.

Kasulik igemetele ja hammastele

Soome teadlane, stomatoloogia doktor Pirjo Pärnänen uuris pohlade mõju kaariest tekitavatele bakteritele. Selgub, et see mari on nende vastu võitlemisel kõige tõhusam. Pärnäneni uurimused näitasid, et pohlaveega loputamine on hea meetod suu mikrofloora tasakaalu taastamiseks.

Samuti on leitud, et pohlade antiseptiline toime ja suur tugevate antioksüdantide ning fütotoitainete sisaldus hoiab hambad korras!

Vett väljutav toime

Pohlad sisaldavad karotiini, B-vitamiine, eriti rikkalikult C-vitamiini, magneesiumit, rauda ning kaaliumit ja naatriumit heas vahekorras, mis aitab kehal liigsest veest vabaneda. Pohla organismist vett väljutav mõju teeb ta väga väärtuslikuks nii põiepõletike kui ka neeruhaiguste ravis.

Ravitoimet omab ka pohlamahl. Viimane alandab arteriaalset vererõhku, tugevdab soolestikku ja omab palavikku alandavat toimet. Seega on hea pohlamahla rohkelt tarbida palavikuga kulgevate haiguste korral.

Proovi järgi: Korilase puhas ja looduslik pohlaekstrakt

Korilase pohlaekstrakt, Luud & Sidekude, on õige valik, kui soovid toetada oma luude parimat tervist. Korilase uudne tehnoloogia võimaldab saavutada pohlaekstraktis bioaktiivsuse. See on oluline, sest sellise ekstrakti näol on organism võimeline omastama kasulikke antioksüdante, vitamiine ja mineraale kordades kiiremini ja tõhusamalt kui tablettide, kapslite või lihtsalt pohlamarju süües. Pohlaekstrakti puhul on tegu suurepärase mangaaniallikaga, mis aitab:

 • tugevdada luude tervist nii ennetavalt kui ka traumajärgselt;
 • toetada sidekoe normaalset moodustamist;
 • kaasa energiavahetusele; ja
 • kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest.


Tunneta omal nahal pohla looduslikku väge - Luud & Sidekude

 
Kasutatud allikad:

 1. https://maakodu.delfi.ee/artikkel/69848679/pohlad-on-kasulikud-mitmel-moel
 2. https://alkeemia.delfi.ee/artikkel/69704623/vitamiinirikkad-pohlad-holbustavad-seedimist-ja-ravivad-hingamisteede-haigusi
 3. https://naine.postimees.ee/4305869/taimetark-soovitab-meie-oma-supertoit-pohl
 4. https://www.rmk.ee/metsa-majandamine/loodusblogi/volumari
 5. https://www.rimi.ee/hea-toit/tervis/pohl-eesti-marjade-kuninganna
 6. https://aiasober.ee/liigikirjeldused/pohl/
 7. https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2020/11/02/poletik-kui-protsess
 8. https://toitumine.ee/energia-ja-toitainete-vajadused/mineraalained
 9. https://loovfood.com/wild-lingonberries-why-they-are-good-for-you/#lingonberries
 10. https://www.healthline.com/nutrition/lingonberry#TOC_TITLE_HDR_3