AMMUTA TERVIST PUHTAST KODUMAA LOODUSEST!

Ostukorv

Su ostukorv on tühi

Jätka ostmist

Suveapteek: miks vajab Su keha suvisel ajal vitamiine ja mineraale?

by Hanna-Maria Mets |

Suvesooja, linnulaulu ja valgete õhtutundide saatel on õuepidude hooaeg juba alanud, mis tähendab tavaliselt rohket grillimist. Paraku on sellel meeldival asjal ka oma varjuküljed: süüakse liiga palju raskesti seeditavat toitu ja teinekord liialdatakse alkoholiga.  

Selle tagajärjeks on kergemal juhul seedimisraskused, raskustunne kõhus ja kõhupuhitus, tõsisemal juhul aga kõhukinnisus. 

  • Kõhukinnisuse ravimise eesmärgiks ei ole mitte kõhulahtisuse esilekutsumine, vaid soolestiku normaalse töö taastamine ja endise tasakaalu saavutamine. Kodumaise väega taim nimega lutsern aitab stimuleerida soolestiku tööd, et vabaneda gaasidest, mürkainetest ja kõhupuhitusest. Lutsern sisaldab eelkõige B6 vitamiini, mis kiirendab ainevahetust ning parandab seedimist. See on parim looduslik abivahend tagamaks suvisel ajal hea seedimine.
  • Muidugi tuleks juua palju vett ja mitte süüa korraga liiga palju erinevat raskesti seeditavat toitu. Punane liha sisaldab palju rasva ja väga vähe kiudaineid – selline kombinatsioon loob soodsa pinnase seederaskuste ja kõhukinnisuse tekkimiseks. Head seedimist soodustavad ka kiudainete rikkad toidud, näiteks puhtad ja looduslikud metsmustika krõpsud. Kiudained korrastavad meie seedimist, aeglustavad süsivesikute imendumist ning aitavad kehast välja viia ka toksiine ja jääkaineid. 
  • Ülesöömist võib aidata vältida ka rahulikumalt söömine ja korralikult toidu läbi mälumine. Informatsioon täiskõhutundest jõuab ajju umbes 20 minutit pärast kõhu täis saamist. Kui süüa kiiresti, jõuab selle aja jooksul mitmekordse koguse süüa, enne kui aru saad, et oleks pidanud varem lõpetama.

Õuepidudega käsikäes käib tihtipeale ka alkohol. Alkoholitarvitamine ja palavad suveilmad viivad kehast välja olulises koguses vett. Kas teadsid, et vedelikupuudus põhjustab mineraalainete, sh. kaaliumi- ja magneesiumivarude vähenemist Sinu organismis?  

  • Lutserniekstrakt on väga kasulik, et taastada kaotatud mineraalainete varud. Ekstraktis on märkimisväärses koguses kaaliumit ning väiksemas koguses magneesiumit, kaltsiumi, rauda ja tsinki. Mineraalained on meie organismile olulised luustiku, kehavedelike ja ensüümide koostises ning aitavad edastada närviimpulsse.
  • Muidugi peaks iga inimene jälgima ka enda vee tarbimist ning kindlaks tegema, et tarbib iga päev piisavas koguses puhast vett. Ka lastele tuleks alati puhas joogivesi saadaval hoida, kuna lapsed kipuvad veepuudusele olema tundlikumad. Miks mitte katsetada see suvi mitmesuguseid maitsevee variante – mündi, kurgi, rabarberiga.  

Suvi on aeg, millal viibitakse pikemat aega päikese kahjuliku UV-kiirguse käes, mis põhjustab rakkude enneaegset vananemist ja oksüdatiivset stressi.

  • Oksüdatiivne stress tekib tekib siis, kui stressorite ja antioksüdantide omavaheline tasakaal organismis on häiritud ning ülekaalus on stressorid. Selleks, et tasakaal oleks tagatud on kasulik suvisel ajal tarvitada metsmustika ekstrakti, milles on märkimisväärselt looduslikku mangaani. Mangaan aitab kaitsta rakke oksüdatiivse stressi ehk vabade radikaalide mõju eest. Samuti laeb ekstrakt Su keha vajaminevate antioksüdantidega, et vabade radikaalide teket vähendada ning organismis tasakaalu hoida.

Kuigi üldjuhul soovitatakse vitamiine tarvitada r-tähte sisaldavatel kalendrikuudel, ei tohiks kasulike mineraalainete ja vitamiinide vajalikkust unustada ka suvel. Samuti ei pea ühtegi grillipidu oma seedimise tõttu ära jätma, vaid tasub lihtsalt meeles pidada, et kõike võiks tarbida mõõdukalt ja tasakaalukalt. 

 

Mõnusat suve jätku!


Allikad:

1. https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=linnalehtt20190517.2.20.3&e=-------et-25--1--txt-txIN%7ctxTI%7ctxAU%7ctxTA------------

2. https://tervis.ohtuleht.ee/1004280/hoia-seedimist-kui-arvestad-nende-napunaidetega-elad-grillipeod-tervena-ule

3. https://www.biotheka.ee/vesi-looduslik-maagia/

4. https://tervis.postimees.ee/4508285/kuidas-suvel-grillipidudega-enda-tervisele-mitte-liiga-teha

5. https://tervisliktoitumine.ee/kiudained-tagavad-korras-seedimise/

6. https://tervise.geenius.ee/blogi/benu-terviseblogi/suveapteek-milliseid-vitamiine-voiks-tarvitada-suvel/