AMMUTA TERVIST PUHTAST KODUMAA LOODUSEST!

Ostukorv

Su ostukorv on tühi

Jätka ostmist

Vabad radikaalid - head või halvad?

by Hanna-Maria Mets |


Räägime vabadest radikaalidest - mis need täpsemalt on ja kas need on meile kahjulikud? 

 

Energia tootmise käigus tekivad lisaühendid, mille hulka kuuluvad ka vabad radikaalid. Need on keemilised ühendid, mis võivad olla oma olemuselt väga ebastabiilsed ning reaktiivsed. Mõõdukas koguses vabade radikaalide teke ei ole organismile kahjulik, vaid hoopis kasulik, sest see käivitab organismi kaitsemehhanismid.

 

Kui aga vabade radikaalide hulk tõuseb liiga kõrgele, võivad need kahjulikud ühendid kahjustada rakke ja esile kutsuda erinevaid haiguslikke seisundeid - südant ja veresoonkonda puudutavad haigused, Altzheimeri tõbi, dementsus, vähkkasvajad, autoimmuunsed haigused. 

 

Olukorda, kus vabu radikaale on organismis rohkem kui neid neutraliseerivaid ühendeid, kutsutakse oksüdatiivseks stressiks. Oksüdatiivne stress võib olla tingitud nii organismi välistest faktoritest (nt suitsetamine, alkohol, raskemetallid, UV kiirgus, keemilised ained, ravimid (nt paratsetamool), õhureostus ja keskkonnamürgid jpt tegurid kui ka organismi enda seisundist (põletikud, kroonilised haigused, stress, ülemäärane füüsiline koormus jms).

 

Antioksüdandid on ühendid, mis ennetavad ja vähendavad vabade radikaalide kahjulikku toimet meie organismis. Antioksüdantide erilisus seisneb selles, et nad stabiliseerivad vabu radikaale, samas muutumata ise selle protsessi juures kahjulikuks.

 

Antioksüdandid toniseerivad, stimuleerivad, tõstavad märgatavalt organismi kaitsevõimet, aitavad organismist välja viia kahjulikke ja toksilisi aineid, pärsivad ja hoiavad ära paljude ohtlike haiguste teket ja arengut ning aitavad kaasa pea kõigi krooniliste haiguste ravi puhul. 

 

Antioksüdantide toimel:

 • pidurduvad vananemisprotsessid;
 • alaneb kolesteroolitase;
 • väheneb ateroskleroosirisk;
 • väheneb südamehaiguste ja insuldirisk;
 • aeglustub Alzheimer'i tõbi;
 • väheneb kasvajate tekkevõimalus;
 • vähenevad sigaretisuitsust tekkivad kahjustused, jne.

 

Tähtsamad antioksüdandid on vitamiinid C, A, E, karotenoidid, flavonoidid, ubikinoonid, seleen, mangaan ja tsink.

 

Toidus leidub antioksüdante näiteks mustikates, maasikates, vaarikates, porgandis ja lillas kapsas. Samuti leidub Korilase metsmustika ekstraktis organismile olulisi ja vajaminevaid antioksüdante.

 

PROOVI JÄRGI: Lisa meie imemaitsev ja antioksüdantiderohke metsmustika ekstrakt oma igapäevasesse rutiini, et toetada oma seedimist, silmade head tervist ning kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest. Kahjulikud ained on meie ümber ning meie sees, kuid tähtis on hoida heade ja kahjulike ainete tasakaalu meie organismis endas.

 

Kuidas saad iseennast aidata?

 • Vaata üle oma toidulaud (väldi töödeldud ja ülemääraselt rasvast toitu);
 • Joo rohkelt vett (aitab neerudel rohkem uriini toota ja ennast sagedamini puhastada);
 • Liigu pidevalt ning ära unusta füüsilist aktiivsust;
 • Vaata otsa ka enda elustiilile, mis võib kaasa aidata toksiinide kogunemisele su kehas (tubakas, alkohol).

Allikad:

 1. https://www.tlu.ee/opmat/tp/terviseopetus/toit/vabad_radikaalid.html
 2. https://www.bsmedical.ee/mis-on-vabad-radikaalid-oksudatiivne-stress-ja-millised-on-antioksudantide-toimed-meie-nahale/
 3. https://ecosh.ee/antioksudandid-sinu-tugeva-immuunsuse-alustalad/
 4. https://minu.synlab.ee/mis-on-oksudatiivne-stress
 5. https://www.tlu.ee/opmat/tp/terviseopetus/toit/antioksdandid.html