Blogi

Pohl - põhjamaine supermari

by Hanna-Maria Mets on Aug 25, 2022

Pohl - põhjamaine supermari
Kodumaist pohla võib leida looduslikult nii metsades kui soodes kõikjal üle Eesti. Rahvakeeli on pohlal ka mitmeid nimetusi: paluk, poolamari, poolgad, kuradimari jne. Samuti võib meie punast võlumarja kutsuda ka supertoiduks, kuna tal on mitmeid kasutegureid meie organismile.

Teadlased on uurinud pohlade toiteväärtust ja leidnud, et marjad on erakordselt rikkad mangaani, tsingi, kroomi, räni jt elementide poolest, mis inimkeha heaks toimimiseks on hädavajalikud.

Põhjamaade rahvaste ajaloos hoidistati pohli juba ammustel aegadel. Sellise auväärse tähelepanu olid pohlamarjad auga väljateeninud. Esiteks, tänu bensoehappe kõrgele sisaldusele säilisid pohlad hästi ka kõige lihtsamates tingimustes, näiteks tünnis veega ülevalatult. Just tänu heale säilivusele olid pohlad talveperioodil põhjamaade elanikele ka märkimisväärseks vitamiiniallikaks, immuunsuse tugevdajaks ja külmetuste eemale hoidjaks.

Rohkelt looduslikku mangaani ja antioksüdante

 

Nagu paljud teised marjad, on ka pohlad rikkad taimsete ühendite - antotsüaniinide ja flavonoidide - poolest. Antotsüaniine peetakse eelkõige tugevateks antioksüdantideks, millel on võime kehas siduda vabu radikaale.  

Kasulik igemetele ja hammastele

Soome teadlane, stomatoloogia doktor Pirjo Pärnänen uuris pohlade mõju kaariest tekitavatele bakteritele. Selgub, et see mari on nende vastu võitlemisel kõige tõhusam. Pärnäneni uurimused näitasid, et pohlaveega loputamine on hea meetod suu mikrofloora tasakaalu taastamiseks.

Samuti on leitud, et pohlade antiseptiline toime ja suur tugevate antioksüdantide ning fütotoitainete sisaldus hoiab hambad korras!

Vett väljutav toime

Pohlad sisaldavad karotiini, B-vitamiine, eriti rikkalikult C-vitamiini, magneesiumit, rauda ning kaaliumit ja naatriumit heas vahekorras, mis aitab kehal liigsest veest vabaneda. 


Kasutatud allikad:

  1. https://maakodu.delfi.ee/artikkel/69848679/pohlad-on-kasulikud-mitmel-moel
  2. https://alkeemia.delfi.ee/artikkel/69704623/vitamiinirikkad-pohlad-holbustavad-seedimist-ja-ravivad-hingamisteede-haigusi
  3. https://naine.postimees.ee/4305869/taimetark-soovitab-meie-oma-supertoit-pohl
  4. https://www.rmk.ee/metsa-majandamine/loodusblogi/volumari
  5. https://www.rimi.ee/hea-toit/tervis/pohl-eesti-marjade-kuninganna
  6. https://aiasober.ee/liigikirjeldused/pohl/
  7. https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2020/11/02/poletik-kui-protsess
  8. https://toitumine.ee/energia-ja-toitainete-vajadused/mineraalained
  9. https://loovfood.com/wild-lingonberries-why-they-are-good-for-you/#lingonberries
  10. https://www.healthline.com/nutrition/lingonberry#TOC_TITLE_HDR_3