Blogi

Kolesterool - mis see on ning millised on selle erinevad vormid?

by Hanna-Maria M on Oct 25, 2022

Kolesterool - mis see on ning millised on selle erinevad vormid?

Kolesterool on omandanud aja jooksul halva maine, kuna levib usk, et see on meie organismile kahjulik. Tegelikkuses ei saaks ilma kolesteroolita ükski meie organismi rakk normaalselt toimida ning see mängib tähtsat rolli mitmes süsteemis. On oluline tagada, et kolesterooli oleks piisavalt ja erinevate kolesteroolitüüpide vahel valitseks tasakaal.

Ilma kolesteroolita elada ei saa

Kolesterool on kehaomane aine, millel on organismis mitmeid olulisi funktsioone. See on vajalik rakumembraanide komponendina ning eluliselt vajalike ainete (nagu sapphapped ja steroidhormoonid) sünteesi lähteainena. Kolesterool on hädavajalik luustiku, lümfisüsteemi, aju ja südame tööks. Kolesterool mängib olulist rolli ka D-vitamiini sünteesis. See on vajalik D-vitamiini tootmiseks, mida keha sünteesib nahas päikesevalguse mõjul. Umbes veerand meie keha kolesteroolist tuleb toidust ja ülejäänu toodab maks.

Ühest numbrist ei piisa

Kolesterooli tase ei tähenda alati vaid üht kindlat numbrit, vaid see võib tähistada mitut näitajat, mida nimetatakse üldkolesterooliks ning heaks ja halvaks kolesterooliks. 

Mõõtme hakates vaadatakse esmalt, missugune on inimene üldkolesterooli tase. Kõrgenud üldkolesterool ei ole tervislik, sest see viitab asjaolule, et hea ja halva kolesterooli suhe on paigast ära.

Üldkolesterooli näitajad:

  • Normaalne jääb alla 5 mmol/l
  • Piiripealne on 5 kuni 6,5 mmol/l
  • Kõrgenenuks peetakse 6,5 kuni 7,8 mmol/l
  • Väga kõrge on üle 7,8 mmol/l

Analüüsi on võimalik teha nii sõrmeotsa- kui ka veeniverest. Õige tulemuse saamiseks on vaja olla enne vähemalt kaks tundi söömata-joomata. 

Kuid üldkolesterooli number üksi määrab vähe ning kindlasti tuleks luubi alla võtta ka hea ja halva kolesterooli näitajad.

Hea ja halb kolesterool

Kolesterooli kannavad inimese kehas ringi valgud. Kolesterooli ja valkude ühendeid nimetatakse lipoproteiinideks. Sealjuures eristatakse kolme tüüpi lipoproteiine, neist tuntumad ongi...

LDL - halb kolesterool (inglise keeles Low Density Lipoprotein, madala tihedusega lipoproteiin). LDL on tuntud kui "halb" kolesterool, kuna see võib ladestuda arterite seintele ja põhjustada nende ahenemist või lupjumist (ateroskleroosi). Soovitav halva kolesterooli norm jääb alla 3 mmol/l

HDL - hea kolesterool (inglise keeles High Density Lipoprotein, kõrge tihedusega lipoproteiin).  HDL-kolesterooli peetakse "heaks", sest see aitab transportida kolesterooli tagasi maksa, kus see saab töödeldud või organismist välja viidud. See aitab vähendada kolesterooli ladestumist arterite seintele. Soovitatav hea kolesterooli tase on üle 1 mmol/l

Enda kontrollimine on tähtis

Iga üle 20 aasta vanune täiskasvanu võiks teada oma vere kolesteroolitaset ja üldjuhul soovitatakse kontrollida seda iga 5 aasta tagant. Kõrge kolesterooliga kipub olema probleem, et inimene seda ise ei tajugi. Enesetunne on normaalne ja arsti külastamiseks pole põhjust. Seetõttu on oluline ennast kontrollimas käia. 

Peale veresoonkonna mõjutab see veel... 

Liigne kolesterool on üks olulisimaid südame- ja veresoonkonna haiguste tekkepõhjustest. Kõrgenenud kolesteroolitasemest tingitud südame- ja veresoonkonnahaigused on aga üldteada fakt. Vähem teatakse seda, et kõrge kolesteroolitase võib põhjustada mitmeid teisi terviseprobleeme. 

Rootsis 2005. aastal tehtud uuring näitas, et kõrgenenud kolesteroolitasemega meestel on tõenäosus haigestuda munandivähki 4,5 korda kõrgem kui normaalse kolesteroolitasemega meestel. Teadlased seostavad kõrget kolesteroolitaset ka erektsioonihäirete, neeruhaiguste, maksatsirroosi ja isegi Alzheimeri tõve tekke riskiga.

Mida saame ise teha?

Kolesteroolitaseme normis hoidmisel mängib olulist rolli toitumine. Kolesterool on loomset päritolu, seega taimne toit ei sisalda seda ning aitab liigset kolesterooli organismist eemaldada. Tuleks piirata küllastunud rasvhapete sisaldust toidus, mida saame peamiselt loomsest toidust ja mõnest taimsest allikast nagu kookos- ja palmirasv.

Soovitused:

  • Oomega-3-rasvhapped: need aitavad reguleerida kolesterooli taset, langetada vererõhku ja hoida veresoonte seinad elastsed. Oomega-3-rasvhappeid sisaldavad chia seemned, linaseemned, kanepiseemned, Kreeka pähklid, lõhe ja heeringas.
  • Kiudainerikkad toidud: need toetavad organismi kolesteroolist vabanemisel, langetades halva kolesterooli taset. Soovitatav on süüa täisteratooteid ning puu- ja köögivilju.
  • Füüsiline aktiivsus: piisav aktiivne liikumine toetab hea kolesterooli (HDL) teket veres.

Korilase tervisetoode: Kolesterooli Tervis

Kolesterooli reguleerimiseks võib abi olla Korilase tervisetootest Kolesterooli Tervis, mis on välja arendatud koostöös Eesti teadusasutusega BioCC Tartus. See looduslik toidulisand sisaldab humalaõieekstrakti ja kliiniliselt uuritud piimhappebaktereid (L. plantarum TENSIA® ja INDUCIA®), mis aitavad tasakaalustada kolesteroolitaset ja alandada halva LDL-kolesterooli taset. Lisaks sisaldab see metsmustikat, B1- ja B3-vitamiine ning kroomi, mis toetavad südame ja veresoonte tervist.

Kolesterooli alandamine